Filipinler Bohol Adası

Filipinler Tüplü Dalış Deneyimi

Filipinler birbirinden güzel ve eşsiz plajları, denizleri ve birbirinden çeşitli deniz canlılarıyla adeta bir harikalar diyarıdır. Özellikle yüzmeyi ve dalış yaparak deniz altını, okyanusları keşfetmeyi seviyorsanız Filipinler kesinlikle tam da size göre! Berrak denizleri, eşsiz güzellikteki mercan resifleri, balıkları ve su altı canlılarıyla mükemmel bir görsel şölene ev sahipliği yapan Filipinler, sizleri dalış yapmak üzere denizlerine çağırıyor.

Fotoğraf çekimi yapmak isteyen fotoğrafçıların oldukça hayran kalacağı deniz canlıları bir tablo görüntüsünde adeta. Adrenaline doyamayan heyecan tutkunları için de köpekbalıkları ve vatoslarla dalış deneyimleri mevcuttur. Alanında uzman eğitmenlerle birlikte ilk dalış deneyiminizi yaşayabilirsiniz. Ben profesyonelim kendim dalış yapabilirim derseniz de çok özel dalış merkezleri bulunmakta.

Filipinler’in Muhteşem Dalış Noktaları

Siete Pecados: Coron Adası yakınlarında bulunan Siete Pecados resifi oldukça temiz, berrak bir suya ve eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Çeşitli renklerdeki mercanlar ve balıklar görsel şölen yaratmaktadır. Derinlik 4 ila 20 metre aralığındadır ve görüş mesafesi oldukça nettir. Canlı türlerinden kaplumbağalar ve yarasa balıkları mevcuttur.

Lusong Resifi: Lusong resifi, Sangat’a oldukça yakındır. Ayrıca Lusong savaş gemisi enkazı da Lusong resifi yanında bulunmaktadır. Bu resifin derinliği 25 metreyi bulmaktadır. Lusong resifi dalışınızda çok çeşitli deniz canlılarıyla ve eşsiz bir denizaltı bitki faunasıyla karşılaşabilirsiniz.

CYC: Burası Filipinler’in en favori dalış noktalarından bir tanesidir. Özellikle dalış konusunda henüz acemi olanların rahatlıkla dalış yapabileceği eşsiz bir resiftir. Dalış konusunda pek çok bilgi edinerek deneyim kazanabilirsiniz. Kumlu yapısıyla sizleri hiç de zorlamayacaktır. Ben alanımda uzmanım diyenler için ise adanın yan tarafında deneyimli dalgıçlar için farklı bir dalış alanı mevcuttur.

Okikawa Maru Batığı: 170 metre uzunluğundaki batik Japon petrol tankeridir. Bu batik Coron adasındaki en uzun ve geniş batık olma ünvanına sahiptir. Pek çok mercana ev sahipliği yapan resifte pek çok çeşitte balık ve deniz canlısı bulunmaktadır. Fotoğrafçılar için vazgeçilmez karelerin yakalanabileceği oldukça farklı canlıların bulunduğu güzel bir resiftir.

Akitsushima Batığı: Coron Körfezi’ndeki su altında kalan deniz uçağı bakım gemisidir. Bu gemiyi merak edenler ve incelemek isteyenler burayı mutlaka ziyaret etmelidir. Tarihi olaylara ilgi duyan insanlar için ilginç bir batık olduğunu söyleyebiliriz.

Pescador Adası: Cebu’nun batısında yer alan bu ada deniz sığınağı olarak da bilinmektedir. Pescador Adası dünyadaki en iyi dalış noktaları sıralamasında ilk 50 bölgenin içinde yer almaktadır. Dalışa geçtikten sonra 10 metre kadar aşağı indiğinizde açık mağara şeklinde bir Katedral ile karşılaşacaksınız. Bunun yanısıra birbirinden renkli balıklar ve deniz canlıları size eşlik edecektir.

Monad Shoal: Filipinler’in köpekbalıklarıyla dolu olan adrenalin tutkunlarının vazgeçilmez adasıdır. Malapascua’nın en trend adası olduğunu söyleyebiliriz. Yılın her zamanı dalış yapabilirsiniz fakat köpekbalıklarıyla dalış keyfi yaşamak istiyorsanız genelde Mart ve Mayıs aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Sevimli ahtapotlarla karşılaşabilirsiniz. Öğleden sonra ise şeytan ışınları ve manta ışınlarını görebilirsiniz.

Kanyon: Puerta Galera dünyanın cenneti sayılan eşsiz bir yerdir. Berrak suları sayesinde eşsiz bir yüzme ve dalış keyfi vermektedir. Adrenalin tutkusuyla dolup taşmak isteyenler için vazgeçilmez bir yerdir. 40 metrelik hızlı bir dalış deneyimi yaşamak sizi heyecanlandıracaktır. Fakat deneyimli olmayan dalgıçların burada dalış yapması pek de tavsiye edilmemektedir. Pek çok mercan ve balık çeşidi mevcuttur. Bunlardan bazıları; pembe mercanlar, ahtapotlar, ton balığı, harman köpekbalıkları, büyük resif balıkları, namlu süngerleri vb. Görsel şölene hazır olun!

Manta Kasesi: Kumlu bir tabana sahip olması nedeniyle canlı çeşitliliği çok fazla olmasa da barracuda, harman köpekbalıkları, çekiç kafalı köpekbalıkları ve balinalar mevcuttur. Diğer bölgeler kadar çeşitli bir faunaya sahip olmasa da sizlere güzel bir dalış keyfi sunacaktır.

Manit Muck: Genelde gece dalışı için uygun olan bu bölge her düzeydeki dalgıç için oldukça uygundur. Deniz canlıları oldukça çeşitlidir. Manila’ya uzaklığı iki saat kadardır. Denizatı, kurbağa balığı, deniz anası, köpekbalıkları vb. canlıları görebilirsiniz.

Dalgıç Cenneti: 40 metre derinlikteki duvar dalış bölgesidir. Balicasag ve çevresindeki dalgıçlar için oldukça tercih edilen bir yerdir. Henüz acemi olan dalgıçlar için ise hafif akıma sahip olan ve derinlikleri tercih edebileceğiniz bir yerdir. Bu bölge, Kraliyet Bahçesi, Balicasag Tapınağı ve Kara Orman’a oldukça yakındır.

Hindistan Cevizi Noktası: Apo Adası resifine oldukça yakındır. Çeşitli mercanlara sahip olan bu duvarın uzunluğu 150 metredir. Bu bölge Aralık ve Mayıs aylarında ziyaret etmek için daha uygundur. Apo Adası’nın kurak olduğu dönem beklenmelidir. Çünkü bu bölge şiddetli akımlarıyla bilinmektedir.

Apo 29: UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Apo Resif’i dünyanın en büyük ikinci mercan kayalığıdır. Kasım ve Mayıs ayları arasında ziyaret etmek daha doğru olacaktır. Bölgeye ulaşmak için 100 dalış yapılması gerekmektedir. Deniz seviyesinden 25 metre yüksekliğe sahip bir dikliği vardır. Oldukça çeşitli bir canlı çeşitliliğine sahip olan bölge eşsiz bir fauraya sahiptir.

Whatsapp